חקיקה חדשה להסדרת הגנה על מידע ופרטיות באיחוד האירופאי

ב-04/05/16 פורסמה בעיתון הרשמי של האיחוד האירופאי רגולציה חדשה ודירקטיבה חדשה בתחום הגנת המידע (והגנת הפרטיות).

הרגולציה החדשה (Regulation (EU) 2016/679) נועדה להחליף את הדירקטיבה מ-1995 העוסקת בהגנה על מידע אישי (Directive 95/46/EC). על אף שהרגולציה תיכנס לתוקף 20 ימים לאחר יום פרסומה בעיתון הרשמי, ניתן למדינות האיחוד זמן להיערך לקראתה והיא תחול בפועל רק החל מיום 25/05/2018 (כך לפי סעיף 99(2) שלה).

הדירקטיבה החדשה (Directive (EU) 2016/680) עוסקת בהגנה על מידע אישי בהתייחס לעיבוד שלו ע"י רשויות מוסמכות למטרות מניעת, חקירת או גילוי של עבירות פליליות, נקיטת הליכים משפטיים פליליים או של ביצוע ענישה פלילית.

רגולציה היא דבר חקיקה המחייב את מדינות האיחוד בהחלתו בשלמותו בכל המדינות. דירקטיבה לעומת זאת היא דבר חקיקה המציב מטרות שכל מדינות האיחוד חייבות להשיג. כאשר מדובר בדירקטיבה לכל מדינה ניתנת הזכות לקבוע בחקיקה המקומית שלה כיצד להשיג את אותן מטרות. מכאן שחקיקת רגולציה בנושא הגנת המידע והפרטיות באירופה שמחליפה דירקטיבה, מדגימה את חשיבות הסוגיה בעיניי האיחוד האירופאי באופן שבכל מדינות האיחוד תחול משנת 2018 חקיקה אחידה.

בנוסף לשתי אלה, המהוות השלמה של רפורמה בתחום באיחוד האירופאי, פורסמה גם דירקטיבה נוספת העוסקת במידע אישי של נוסעים בטיסות (PNR – Passenger Name Record), שההחלה שלה לגבי טיסות פנים אירופאיות היא בשיקול דעת של כל מדינה באיחוד (DIRECTIVE (EU) 2016/681).

פרטים נוספים בעניין ניתן למצוא במאמר קצר שפורסם בלינקאדין ע"י עו"ד אסף אבידן (אנגלית):

"Privacy & Data Protection EU Reform Completed !!"

###

הערה חשובה – המאמר אינו מהווה יעוץ משפטי והשימוש באמור בו כפוף לתנאי השימוש באתר "דין מקומי"

עו"ד אסף אבידן – הגנת הפרטיות – אירופה – האיחוד האירופי

אודות AAvidan

A. Avidan Law Office (Asaf Avidan, Engineer and Advocate)
פוסט זה פורסם בקטגוריה אירופה, האיחוד האירופאי, פרטיות, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.