יישום בפועל של המתווה החדש להגנת הפרטיות בין ארה"ב לאיחוד האירופאי

בחודש פברואר האחרון, ארה"ב והאיחוד האירופי פרסמו את העובדה שהושגה הבנה באשר למתווה חדש להגנת הפרטיות של מידע אישי של אזרחים אירופאים, שיעמוד בדרישות הדירקטיבה האירופאית העוסקת בהגנה על מידע אישי (Directive 95/46/EC).

כך נעשה לאחר שהמתווה הישן (נמל המבטחים, ה-safe harbor) בוטל בפסק דין של ה-ECJ (בית המשפט האירופאי לצדק), עניין שגרם לסערה בשל העובדה שחברות ענק אמריקאיות (כגון גוגל, פייסבוק ואחרות), מעבירות מידע אישי של אזרחים אירופאים לשרתים שלהן בארה"ב כמעשה של יום-יום (וגם כך חברות אחרות).

יחד עם ההודעה, פורסמו גם המסמכים המתארים את המתווה החדש, הקרוי US-EU Privacy Shield. על מנת שהמתווה יכנס לתוקף נדרשים מספר הליכים פרוצדורליים במוסדות האיחוד האירופאי שבסופם אמורה להתקבל החלטת "הלימה" (Adequacy), שמשמעה שההגנה על הפרטיות המדינה הזרה אליה מבקשים להעביר מידע אישי של אירופאים (במקרה זה ארה"ב), הולמת או מספקת מבחינה האיחוד האירופאי. לגבי ארה"ב והמתווה החדש כבר קיימת טיוטת החלטה בעניין, אך כאמור נדרשים מספר מהלכים נוספים לפני אישורה .

פרטים על המתווה החדש ולוח הזמנים ניתן למצוא בשני מאמרים קצרים שפורסמו בלינקאדין ע"י עו"ד אסף אבידן (אנגלית):

"A major achievement for privacy and for businesses in both sides of the Atlantic"

?When is the US-EU Privacy Shield going to be in force

יש לציין שלגבי ישראל קיימת החלטת "הלימה" משנת 2011, המתייחסת לעיבוד אוטומטי של מידע אישי, בהתאם לחוות דעת של הוועדה לפי סעיף 29 לדירקטיבה (חוות דעת 06/2009).

###

הערה חשובה – המאמר אינו מהווה יעוץ משפטי והשימוש באמור בו כפוף לתנאי השימוש באתר "דין מקומי"

עו"ד אסף אבידן – הגנת הפרטיות – אירופה – ארה"ב – האיחוד האירופי

 

אודות AAvidan

A. Avidan Law Office (Asaf Avidan, Engineer and Advocate)
פוסט זה פורסם בקטגוריה הגנת הפרטיות, פרטיות, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.